Reakcia na správu INESS o údajnej „nezmyselnosti potravinovej sebestačnosti“

Doc. Vladimír Manda, ISOP

Verejnosť je dnes rozhorčená z diplomovky B. Kollára, ale nezmysly o pozitívnych účinkoch neregulovaného trhu, ktoré šíri M. Budzákova z INESS, a ktoré si prirodzene musela na nejakej univerzite osvojiť, nikoho moc netrápia.

Uvedená ekonomická analytička zobrala pojem potravinovej sebestačnosti v jeho ľudovom podaní, v akom sa nikdy neuplatňoval a súčasne zobrala „slobodný“ trh v jeho idealistickom, či liberálne ideologickom podaní, v akom reálne nikdy a nikde neexistoval a pomocou týchto dvoch fiktívnych konštrukcii nás presviedča, že naša potravinová sebestačnosť je nezmysel a naša potravinová bezpečnosť je zaistená trhom.

Len ako to u takýchto vzdelancov býva, zabudla povedať, že trh všeobecne a potravinový trh zvlášť zabezpečuje potraviny nie obyvateľom, ale len tým obyvateľom, ktorí na trhu predstavujú kúpyschopný dopyt, ktorý sa nekryje s obyvateľmi, ktorí potrebujú potraviny. Takže autorkou vyzdvihovaná potravinová bezpečnosť nie je vlastnosťou slobodného trhu, ktorý tak ako všade vo svete, tak aj u nás necháva tisíce a milióny ľudí o hlade. Potravinová bezpečnosť slobodného trhu je zjavný nezmysel.

Doc. Vladimír Manda, zdroj

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on vk
VK
Share on email
Email

Pridaj komentár